Kontrast

Rachunkowość podmiotów leczniczych


POLSKA AGENCJA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI (PARP)


.

Kto może uzyskać wsparcie? Jak wygląda procedura wnioskowania?

Studia Podyplomowe prowadzone na Wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są zamieszczone w Bazie Usług Rozwojowych PARP i mogą być dofinansowane w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Profil Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w Bazie usług rozwojowych

Poziom dofinansowania usług mieści się w przedziale od  50%  do nawet  80%.

W aktualnej perspektywie finansowej ramach Regionalnych Programów Operacyjnych uruchomione zostały Podmiotowe Systemy Finansowania, które są dedykowane rozwojowi przedsiębiorców oraz pracowników.

.

Główne założenia Podmiotowych Systemów Finansowania:

·         wsparcie jest skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców;

·         odbiorca wsparcia samodzielnie decyduje o wyborze usługi rozwojowej;

·         system umożliwia szybką reakcję na występujące potrzeby odbiorców wsparcia (ścieżka aplikowania o wsparcie oraz rozliczania kosztów usługi jest znacząco uproszczona – bez skomplikowanych formularzy aplikacyjnych);

·         system jest zintegrowany z Bazą Usług Rozwojowych tzn. wybór usług rozwojowych przez przedsiębiorcę następuje wyłącznie spośród ofert zamieszczonych w Bazie.

Szczegółowe zasady i procedury ubiegania się o środki oraz ich rozliczania są określane na poziomie każdego Regionalnego Programu Operacyjnego. Stąd też kwestie te oraz wymagania w tym zakresie  są uregulowane odmiennie w poszczególnych województwach (Wydział Finansów i Prawa prowadzi studia podyplomowe w różnych województwach). Szczegółowe informacje o dofinansowaniu w poszczególnych rejonach poniżej:

·         województwo małopolskie

·         województwo podkarpackie

·         województwo lubelskie

·         województwo świętokrzyskie

·         województwo śląskie

·         województwo wielkopolskie

.


KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY 2020


.O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zlokalizowali swoje przedsięwzięcia na terenie powiatu krakowskiego ziemskiego.

PRACODAWCA to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę.

Pracodawca, jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy na takich samych zasadach jak jego pracownicy.

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego przyznaje wsparcie ze środków Krajowego wymagania określone przynajmniej w jednym z poniżej wymienionych priorytetów ustalonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania KFS w roku 2020

  1. wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  3. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
  6. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych
    i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
  7. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.

Po wykorzystaniu otrzymanego limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego informuje o ewentualnej dostępności środków rezerwy KFS. Dofinansowanie ze środków rezerwy może być udzielone pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone przynajmniej w jednym z poniżej wymienionych priorytetów ustalonych przez Radę Rynku Pracy.

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego Starosta może przyznać pracodawcy środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości:

1) do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;

2) do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców*, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Priorytety_wydatkowania_KFS_w_2020_r.

https://kfs.pl/