Kontrast

Katedra Finansów i Polityki Finansowej

Katedra Finansów i Polityki Finansowej  zaprasza na:

Studia podyplomowe RACHUNKOWOŚĆ I FNANSE

Studia  II stopnia, specjalność – ADMINISTRACJA SKARBOWA, kierunek Finanse i rachunkowość – więcej informacji


14   kwietnia 2023 r.

 

W   czwartek 20 kwietnia 2023 r. odbędzie się debata byłych członków Rady Polityki Pieniężnej:

“GORSZY PIENIĄDZ   WYPIERA LEPSZY
– czego Kopernik   mógłby     nauczyć banki centralne”

W debacie udział wezmą:
Dr Bogusław Grabowski
Prof. dr hab. Łukasz Hardt
Prof. dr hab. Jerzy Hausner
Prof. dr hab. Stanisław Owsiak
Prof. dr hab. Andrzej Sławiński
Prof. dr hab. Andrzej Wojtyna
Debatę poprowadzi red. Łukasz Wilkowicz   z Dziennika Gazety Prawnej, laureat prestiżowych    nagród, m.in. Grand Press Economy z 2021 r.

Zapraszamy   Wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wydarzeniu.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
20 kwietnia 2023 r. , godz. 11.30,   (Stara Aula, Budynek Główny)

Kopernik_plakat

 

 


1   kwietnia 2023 r.

Rekrutacja do Koła Naukowego “Finanse i Polityka Finansowa” trwa.
Zapraszamy ponownie wszystkich zainteresowanych.
Jeśli pasjonujesz się szeroko pojętą tematyką finansów i polityki finansowej to nasze koło jest właśnie dla Ciebie!
Z nami poszerzysz horyzonty swojej wiedzy, różnorakie umiejętności i nabierzesz wielu doświadczeń biorąc udział w ciekawych aktywnościach naszego koła takich jak wolontariat na Open Eyes, wykłady gościnne, czy studenckie seminaria.
Jesteśmy otwarci na kreatywność naszych członków i propozycje co do naszej wspólnej działalności. 😊
Nie zwlekaj i dołącz do nas.
Uzupełnij formularz:     https://forms.gle/EaRSfnxsA5Tz8vAQ8
Rekrutacja trwa do: 30.04.2023 r.
Kontakt:
kfpf@uek.krakow.pl
knfpfuek@gmail.com
Facebook Funpage:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100086636022902
Czekamy na Ciebie! I do zobaczenia 😊


09  marca 2023 r.

Seminarium naukowym pt. „Sytuacja finansowa gospodarstw domowych ukraińskich uchodźców w początkowym okresie ich pobytu w Polsce”

        
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium naukowym pt. „Sytuacja finansowa gospodarstw domowych ukraińskich uchodźców w początkowym okresie ich pobytu w Polsce”, które odbędzie się   21 marca 2022 roku o godz. 16:00     na platformie Zoom

Podczas seminarium zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych prowadzonych przez międzyuczelniane Zespoły badawcze na temat:  

  • znaczenia zasobów własnych dla organizacji życia ukraińskich gospodarstw domowych na uchodźstwie; 
  • skłonności ukraińskich uchodźców do podejmowania pracy w Polsce;  
  • pomocy publicznej i jej organizacji na poziomie lokalnym. 

 
Seminarium jest organizowane przez Katedrę Finansów i Polityki Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnikę Gdańską. Wydarzeniu patronuje Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Toruniu oraz Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. 

Zgłoszenia udziału w seminarium prosimy przesyłać na adres:     kf@uek.krakow.pl    do 17 marca. Link do spotkania zostanie przesłany mailowo w dniu seminarium.  

W imieniu Organizatorów, 

Dr hab. Anna Moździerz, prof. UEK – Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa UEK 

Dr hab. Katarzyna Kochaniak, prof. UEK – Kierownik projektu badawczego w UEK 

 

14  styczna 2023 r.

Zaproszenie – konkurs Ministerstwa Finansów – Podatkowi Liderzy, 12. edycja

Katedra Finansów i Polityki Finansowej zaprasza studentów do udziału w konkursie.

Ruszyła kolejna (już 12.) edycja konkursu Podatkowi Liderzy, organizowanego przez Ministerstwo Finansów i dedykowanego dla studentów (oraz młodych absolwentów) na kierunkach z dyscyplin nauk prawnych, ekonomii i finansów.

W tej edycji do wygrania jest 12 płatnych staży w Ministerstwie Finansów w Departamencie Analiz Podatkowych. Laureaci konkursu mogą odbywać staż w MF w wymiarze 1-3 miesięcy, podczas którego będą brać udział w projektach związanych z analizą rozwiązań podatkowych w wybranych państwach świata lub analizą ilościową danych podatkowych.

Termin zgłoszeń upływa 15 lutego. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować:

·         pracę konkursową nt. „Podatki w dobie światowych wyzwań gospodarczych”, nie dłuższą niż 2 strony A4 albo rozwiązać zadanie analityczne dostępne pod adresem:   https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy

·         CV (zgodne ze wzorem podanym na stronie internetowej MF),

·         zaświadczenie o statusie studenta

oraz wysłać je poprzez formularz dostępny pod adresem:   https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy

Szczegóły konkursu wraz z regulaminem, wzorem CV, harmonogramem i innymi informacjami dostępne są pod adresem:   https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy

 

Klauzula informacyjna


12  styczna 2023 r.

Nowa książka dr Katarzyny Stabryły-Chudzio: Kształtowanie europejskiej wartości dodanej w kontekście ponadnarodowych dóbr publicznych

Katarzyny Stabryły-Chudzio: Kształtowanie europejskiej wartości dodanej w kontekście ponadnarodowych dóbr publicznych, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S.A., Warszawa 2022

W niniejszej publikacji, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, przedstawiono zjawisko europejskiej wartości dodanej wybranych działań finansowanych z budżetu UE. Należy zauważyć, że pojęcie europejskiej wartości dodanej stanowi kluczowe zagadnienie z punktu widzenia członkostwa w Unii Europejskiej. W efekcie temat, który nie traci na aktualności pojawia się zazwyczaj w szerszym zakresie w aspekcie akcesji nowych członków, tworzenia wieloletnich ram finansowych na kolejne lata, czy w obliczu kryzysów społeczno-gospodarczych, jakie dotykają poszczególne państwa, Unię jako organizację, czy też występują w skali globalnej.

Ze względu na trudności pomiarowe europejska wartość dodana zostaje poddana wielu analizom z różnych punktów widzenia i przy użyciu różnorodnych metod badawczych, dlatego wyniki badań są trudne do porównania. W ostatnim dziesięcioleciu naukowcy zatrudnieni przez instytucje unijne, głównie Parlament Europejski, odwrócili podejście do kwestii wartości dodanej UE stosując pojęcie „kosztu braku Europy” (cost of non-Europe), co stanowi interesującą alternatywę do dotychczasowych badań i każe postawić pytanie, jak wyglądałyby gospodarki i społeczeństwa państw członkowskich UE, gdyby nie należały do tej organizacji.

W wielu pozycjach literaturowych pojawia się kwestia oceny ilościowej i jakościowej polityki spójności i jej wpływu na wybrane regiony Unii Europejskiej, ale kontekst dóbr publicznych w przestrzeni ponadnarodowej i europejskiej wartości dodanej stanowi jedynie wycinek prowadzonych rozważań. W dorobku zagranicznym problem ponadarowych dóbr publicznych został szeroko opisany, jednak niewiele wspomina się o dobrach publicznych w kontekście Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, a pojęcie europejskiej wartości dodanej jest opisywane głównie pod względem jakościowym.

Autorka publikacji podjęła próbę zbadania, czy budżet Unii Europejskiej stwarza dogodne warunki dla integracji społeczno-gospodarczej z punktu widzenia europejskiej wartości dodanej i jakie są tego skutki dla państw członkowskich Unii Europejskiej w kontekście wzrostu gospodarczego i rozwoju społeczno-gospodarczego.

Monografia polecana jest naukowcom, dydaktykom, słuchaczom studiów z zakresu ekonomii, finansów publicznych, administracji i prawa międzynarodowego, przedstawicielom instytucji sektora publicznego oraz analitykom bieżącej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

 


21   grudnia 2022 r.

 

 

10 grudnia 2022 r.

Studia podyplomowe Rachunkowość i finanse

Rekrutacja trwa do 28 lutego 2023 r.

Katedra Finansów i Polityki Finansowej  zaprasza na studia podyplomowe Rachunkowość i finanse


7  października 2022 r.

Uroczyste zakończenie studiów podyplomowych realizowanych dla pracowników resortu finansów

W dniu 12 września br. w filii Krajowej Szkoły Skarbowości w Otwocku odbyło się uroczyste zakończenie studiów podyplomowych na kierunku „Rachunkowość finansowa, zarządcza i sprawozdawczość finansowa”. Studia zostały zorganizowane przez Katedrę Finansów i Polityki Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Krajową Szkołą Skarbowości i Ministerstwem Finansów.

Gospodarzami uroczystości byli Szef Krajowej Administracji Skarbowej Pan Bartosz Zbaraszczuk oraz Dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości Pani Iwona Giersztof-Czajka. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na uroczystości reprezentowali prof. UEK dr hab. Anna Moździerz (Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Kierownik studiów podyplomowych) oraz mgr Radosław Ślusarczyk (opiekun studiów podyplomowych).

Program studiów podyplomowych obejmował 196 godzin dydaktycznych dla grupy 40 słuchaczy będących pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej. Zajęcia zostały poprowadzone przez wykładowców akademickich oraz specjalistów współpracujących z Katedrą Finansów i Polityki Finansowej.

W trakcie uroczystości odbyło się także oficjalne zakończenie pozostałych kierunków studiów podyplomowych realizowanych przez Krajową Szkołę Skarbowości we współpracy z SGH oraz Uniwersytetem w Białymstoku.​

Kliknij, aby powiększyć.


20 września 2022 r.

Studia podyplomowe Rachunkowość i finanse –  studia trzysemestralne

Studia trzysemestralne OSTATNIE   WOLNE   MIEJSCA

Inauguracja studiów odbędzie się  14  października 2022 r.

 


17 lipca 2022 r.

Zaproszenie – konkurs Ministerstwa Finansów – Podatkowi Liderzy, 11. edycja

Katedra Finansów i Polityki Finansowej zaprasza studentów do udziału w konkursie.

Ruszyła kolejna (już 11.) edycja konkursu Podatkowi Liderzy, organizowanego przez Ministerstwo Finansów i dedykowanego dla studentów (oraz młodych absolwentów) na kierunkach z dyscyplin nauk prawnych, ekonomii i finansów.

W tej edycji do wygrania jest 16 płatnych staży w Ministerstwie Finansów w Departamencie Analiz Podatkowych. Laureaci konkursu mogą odbywać staż w MF w wymiarze 1-3 miesięcy, podczas którego będą brać udział w projektach związanych z analizą rozwiązań podatkowych w wybranych państwach świata lub analizą ilościową danych podatkowych.

Termin zgłoszeń upływa 25 lipca. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować:

  • pracę konkursową nt. „Nowe metody ograniczania luki podatkowej”, nie dłuższą niż 2 strony A4 albo rozwiązać zadanie analityczne dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy
  • CV (zgodne ze wzorem podanym na stronie internetowej MF),
  • zaświadczenie o statusie studenta

oraz wysłać je poprzez formularz dostępny pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy

Szczegóły konkursu wraz z regulaminem, wzorem CV, harmonogramem i innymi informacjami dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/podatkowi-liderzy

 

 


14   lipca 2022 r.

Studia podyplomowe Rachunkowość i finanse

 

Katedra Finansów i Polityki Finansowej  zaprasza na studia podyplomowe Rachunkowość i finanse:

 

 

 

 


12 kwietnia 2022 r.

Koło Naukowe “Finanse i Polityka Finansowa”

Nabór do Koła Naukowego “Finanse i Polityka Finansowa”!

 

 

 

 

Jeśli interesują Cię:

  • różne punkty widzenia i ciekawe tematy badań
  • zgłębianie wiedzy z zakresu:
    • finansów, polityki finansowej,
    • funkcjonowania banków centralnych, systemów regulacyjnych w sektorze finansowym, rynków finansowych i rynków wschodzących,
    • teorii równowagi w gospodarce, funkcjonowania budżetu Unii Europejskiej,
    • kryzysów finansowych, ekonomii rozwoju, innowacji finansowych (w tym FinTech)
      i nie tylko..
  • rozwijanie zdolności współpracy i warsztatu młodego naukowca
  • doskonalenie umiejętności praktycznych
  • organizacja i uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach o zasięgu uczelnianym, krajowym i międzynarodowym
  • integracja i networking, współpraca ze studentami z innych Kół Naukowych, kadrą naukową i światem biznesu…

to dobrze trafiłeś/trafiłaś!
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły i chęć działania.

Nie zwlekaj i dołącz do nas.
Uzupełnij formularz: https://forms.gle/EaRSfnxsA5Tz8vAQ8
Rekrutacja trwa do: 30.04.2022 r.

Kontakt: knfpfuek@gmail.com

 

 


18 marca 2022 r.

ZAPRASZAMY już w najbliższy piątek, 25 marca o godz. 17:30 na wykład otwarty pt.:

„Administracja Skarbowa – dlaczego to specjalność dla Ciebie?”

.
Chcesz poznać Krajową Administrację Skarbową od środka? Wybierz specjalność „Administracja Skarbowa”.

Zaprezentujemy możliwe ścieżki kariery i nieoczywiste zadania KAS: informatyka śledcza, ochrona ginących gatunków, monitorowanie przewozu wrażliwych towarów. Podczas wykładu dowiesz się, jak jesteśmy zorganizowani, czym się zajmujemy i czy mamy jeszcze cokolwiek wspólnego ze stereotypową „skarbówką”.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/96297533931?pwd=MElzYUN4ZlNNcU0wOEhndTQxMUdNQT09

Szczegóły na plakacie.


11 marca 2022 r.

6 tysięcy za trzy miesiące praktyki absolwenckiej w KAS !!!

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie zaprasza na odpłatne praktyki absolwenckie w urzędach skarbowych województwa małopolskiego.

Przez trzy miesiące absolwenci mogą zdobyć ciekawe i przydatne w poszukiwaniu pracy doświadczenie. Za każdy miesiąc pracy praktykant otrzyma 2 tys. zł nieoskładkowanego wynagrodzenia. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 31 marca.

.
Profil kandydata

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie zaprasza na praktyki komunikatywne osoby,
które umieją obsługiwać komputer (aplikacje biurowe) oraz:

  • mają co najmniej średnie wykształcenie;
  • nie ukończyły 30 roku życia;
  • nie były na praktyce absolwenckiej w Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie (poprzednio Izba Skarbowa w Krakowie, Izba Celna w Krakowie, Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie) ani w urzędach skarbowych województwa małopolskiego;
  • nie prowadzą działalności gospodarczej zbieżnej z zakresem praktyki;
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • nie są przeciwko nim prowadzone postępowania o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowe;
  • cieszą się nieposzlakowaną opinią.

Praktyka będzie trwać w okresie rozliczeń rocznych PIT. To w urzędach skarbowych okres pełnej mobilizacji i idealna okazja, żeby poznać pracę KAS od środka – zachęca Bożena Drabik, dyrektor krakowskiej IAS. Doświadczenie z praktyki będzie ważnym punktem w CV i szansą na stałą pracę w KAS – dodaje.

Zakres obowiązków na praktyce

  • wprowadzanie danych do systemów KAS,
  • proste prace biurowe,
  • przygotowywanie dokumentów do archiwizacji.

Warunki praktyki absolwenckiej

Za każdy miesiąc praktyki oferujemy 2 tysiące złotych wynagrodzenia. W większości będzie to wypłata „na rękę”, bo pensja jest nieoskładkowana, a młodzi ludzie do 26 roku życia nie płacą PIT – wyjaśnia Bożena Drabik i dodaje – Gwarantujemy dobrą atmosferę pracy w gronie zmotywowanej i sympatycznej załogi małopolskiej KAS.

Jak się zgłosić?

Wypełnij formularz elektroniczny i dołącz wymagane dokumenty tutaj.

Na zgłoszenia czekamy do 31 marca.
Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Osoby, z którymi podpiszemy umowę na  praktykę muszą mieć aktualne ubezpieczenie NNW.

Telefony kontaktowe 12 25 57 327, 12 25 57 304, 12 25 57 397.

Praktyki absolwenckie realizujemy na zasadach określonych ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244).

Kliknij, aby powiększyć.

.


8 marca 2022 r.

NOWA SPECJALNOŚĆ NA UEK!!!

Połączyliśmy siły z Krajową Szkołą Skarbowości i Izbą Administracji Skarbowej w Krakowie. Efektem jest nowa specjalność na kierunku Finanse i Rachunkowość – ADMINISTRACJA SKARBOWA.

To pierwsze w Polsce tego typu przedsięwzięcie. Stworzyliśmy Studentom możliwość łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką już w trakcie studiów, gdyż zajęcia współprowadzić będą pracownicy administracji skarbowej. W pakiecie „na start” oferujemy praktyki zawodowe oraz staże w jednostkach KAS.

Dowiedz się więcej: https://if.uek.krakow.pl/katedry/katedra-finansow/administracja_skarbowa/
.

16 listopada 2021 r.

Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej

Relacja z seminarium naukowego

Seminarium  organizowanego w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

19 października 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom odbyło się seminarium naukowe pt. Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej. Spotkanie, w którym wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób prowadziła dr Katarzyna Stabryła-Chudzio (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Wprowadzenie przedstawiła Priv.-Doz. Dr. Monika Köppl-Turyna (Vienna University of Economics and Business, Director of EcoAustria), a komentarz wygłosił Prof. ALK dr hab. Waldemar Karpa (Akademia Leona Koźmińskiego).

Spotkanie to było piątym w ramach cyklu seminariów naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które są organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Seminarium miało przybliżyć najnowsze działania Komisji Europejskiej w zakresie realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz jej wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Zwrócono uwagę na przygotowany pakiet przepisów unijnych zatytułowany Fit for 55 (Gotowi na 55), związany z planem osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE do 2050 roku, w tym co najmniej 55% redukcji netto emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Prelegenci zaprezentowali ewentualne konsekwencje wynikające z rozszerzenia handlu uprawnieniami do emisji na nowe sektory, wyższego opodatkowania źródeł energii, wprowadzenia nowych ekologicznych podatków do budżetu UE, a także faktyczne możliwości „zielonej” polityki monetarnej i udziału rynków kapitałowych w działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Po wystąpieniu Prof. Moniki Köppl-Turyny i Prof. Waldemara Karpy głos zabrali uczestnicy spotkania, którzy również zadawali liczne pytania Prelegentom. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na konieczność połączenia działań wspierających ochronę klimatu z pomocą finansową dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym i państw rozwijających się. Zastanawiano się również nad skutecznością proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska podkreślając, że zmiany należy zacząć od wprowadzania dobrych praktyk wśród obywateli.

Kolejne seminarium z cyklu Konkretnie o ekonomii odbędzie się w styczniu 2022 roku, na które już serdecznie Państwa zapraszamy. O szczegółach poinformujemy wkrótce


16  października 2021 r.

Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej

Zaproszenie na  seminarium  naukowe

Seminarium organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na seminarium pt. Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej, które odbędzie się 19 października 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom (link poniżej).
Wprowadzenie przedstawi Priv.-Doz. Dr. Monika Köppl-Turyna (Vienna University of Economics and Business, Director of EcoAustria), komentarz wygłosi Prof. ALK dr hab. Waldemar Karpa (Akademia Leona Koźmińskiego).

Spotkanie jest piątym spotkaniem w ramach cyklu Seminariów Naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które organizujemy w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zachęcamy Państwa do przekazania niniejszej wiadomości Swoim Współpracownikom.

Time: Oct 19, 2021 05:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/94307339553?pwd=Smk0Tyt0aVVVR2ZlTW96RlZFVm9iZz09
Meeting ID: 943 0733 9553
Passcode: 626801

Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Marta Postuła, Uniwersytet Warszawski
prof. UEK dr hab. Anna Moździerz, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
dr Katarzyna Stabryła-Chudzio, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz, Akademia Leona Koźmińskiego

Plakat


31  sierpnia 2021 r.

Nowa książka dr Renaty Papież: Real Estate Investment Trust na świecie. Implikacje dla Polski

Renata Papież, Real Estate Investment Trust na świecie. Implikacje dla Polski, NOiK “Dom Organizatora”, Toruń 2021

W monografii poświęconej Real Estate Investment Trust jako formie pośrednictwa finansowo-inwestycyjnego na rynku nieruchomości, Autorka położyła nacisk na analizę instytucjonalną REIT w otoczeniu rynkowym. Osią rozważań jest REIT w ujęciu prawnym i funkcjonalnym. W ujęciu prawnym, REIT jako instytucja wspólnego inwestowania występując w państwach o różnych systemach prawnych, może przyjąć postać trustu w powiernictwie systemu prawa precedensowego oraz spółki akcyjnej lub funduszu inwestycyjnego w systemie prawa stanowionego (cywilnego). Na przykładach ustawodawstwa Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Autorka omówiła model instytucjonalny REIT w warunkach prawa precedensowego, natomiast model REIT w warunkach prawa stanowionego przedstawiony został na przykładzie Niemiec. W ujęciu funkcjonalnym, analizie poddany został proces realizacji strategii inwestycyjnych przez majątkowe REIT. Wszystkie strategie łączy proces equityzacji, którego istota polega na zamianie udziałów w puli nieruchomości na własnościowe papiery wartościowe. Ponadto ujęcie to pozwoliło wykazać, iż rozszerzający się zakres działania REIT wpłynął na otoczenie, w którym dokonała się zmiana instytucjonalna – rozwinął się rynek Facility Management.


29 maja 2021 r.

Czy nadchodzi rewolucja w podatkach?

Relacja z seminarium  naukowego

Seminarium organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

11 maja 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom odbyło się seminarium naukowe
pt. Czy nadchodzi rewolucja w podatkach? Spotkanie, w którym wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób otworzyła Pani dr hab. Anna Moździerz, prof. UEK (Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Pani Dziekan przywitała Uczestników seminarium i podziękowała Prelegentom za przejęcie zaproszenia. Seminarium prowadziła dr Katarzyna Stabryła-Chudzio (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Wprowadzenie przedstawił dr Jarosław Janecki (Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej), a komentarz wygłosił dr Paweł Dąbek (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie).

Spotkanie to było trzecim w ramach cyklu seminariów naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które są organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Po wystąpieniu dr Jarosława Janeckiego i dr Pawła Dąbka głos zabrali uczestnicy spotkania. Seminarium miało przybliżyć opinie osób ze świata nauki i praktyki gospodarczej na temat polityki podatkowej realizowanej w kraju, na poziomie Unii Europejskiej jak i na świecie. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na częste zmiany przepisów prawa podatkowego i w konsekwencji brak przejrzystości prawa podatkowego oraz niepewność źródeł tego prawa. Zastanawiano się również nad charakterem oraz celami wprowadzanych i proponowanych zmian w systemie podatkowym. Podkreślono także problem nieuczciwej konkurencji podatkowej pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na fakt, że globalizacja gospodarki i przenikanie się krajowych przepisów podatkowych w transakcjach międzynarodowych skutkuje powstaniem luk w prawie podatkowym, które są wykorzystywane przez międzynarodowe przedsiębiorstwa do minimalizowania obciążeń podatkowych. W tym kontekście dyskutowano o inicjatywnie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, tzw. BEPS (base erosion and profit shifting) czyli zapobieganiu szkodliwym praktykom podatkowym, która ma na celu wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej pozwalającej na całkowite uniknięcie bądź odroczenie w czasie obciążeń podatkowych. Podkreślano, że zmiany te mogą być początkiem rewolucji w podatkach, ale jednocześnie wskazano, że rewolucja ta na poziomie Unii Europejskiej nie będzie w pełni skuteczna ze względu na funkcjonowanie rajów podatkowych i naciski koncernów międzynarodowych. Rozważania uczestników seminarium dotyczyły również kierunków zmian w systemie podatkowym w Polsce. W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę wprowadzania zmian o charakterze ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym. Jednocześnie podkreślano potrzebę uproszczenia przepisów prawa podatkowego oraz zwrócenia większej uwagi na nowe podatki związane z ochroną środowiska, których wprowadzenie powinno wiązać się z zmniejszaniem dotychczasowych obciążeń podatkowych.

Kolejne seminarium z cyklu Konkretnie o ekonomii odbędzie się w czerwcu bieżącego roku, na które już serdecznie Państwa zapraszamy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Katarzyna Maj-Waśniowska


04   marca 2021 r.

Wyzwania globalne vs. narodowe instrumenty – finanse publiczne w warunkach postępującej globalizacji

Zaproszenie na  seminarium  naukowe

Zmian  daty wydarzenia z 16 marca na 23 marca br.

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na seminarium pt. Wyzwania globalne vs. narodowe instrumenty – finanse publiczne w warunkach postępującej globalizacji, które odbędzie się  23 marca 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom (link poniżej). Wprowadzenie przedstawi prof. US dr hab. Sławomir Franek (Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego), komentarz wygłosi prof. dr hab. Marta Postuła (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).
Spotkanie jest drugim spotkaniem w ramach cykl Seminariów Naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które organizujemy w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zachęcamy Państwa do przekazania niniejszej wiadomości Swoim Współpracownikom.

Time: Mar 23, 2021 05:00 PM Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna
Join Zoom Meeting
https://wzuw.zoom.us/j/89834419256?pwd=ZTlEQUVvdlh0WFVXVlFSdG9sdm5ZUT09
Meeting ID: 898 3441 9256
Password: 040598

Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Marta Postuła, Uniwersytet Warszawski
prof. UEK dr hab. Anna Moździerz, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
dr Katarzyna Stabryła-Chudzio, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz, Akademia Leona Koźmińskiego

Plakat


22 stycznia 2021 r.

Czy, jak i kiedy powrót do normalności w polityce makroekonomicznej?

Relacja z seminarium  naukowego.

Seminarium organizowanego w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

12 stycznia 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom odbyło się seminarium naukowe pt.. Czy, jak i kiedy powrót do normalności w polityce makroekonomicznej? Spotkanie, w którym wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób prowadziła Prof. dr hab. Marta Postuła (Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), wprowadzenie przedstawił Prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz (Dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego), komentarz wygłosiła dr Katarzyna Stabryła-Chudzio (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Katedra Finansów i Polityki Finansowej).

Spotkanie to zainaugurowało cykl seminariów naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które są organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Po wystąpieniu Prof. ALK dr hab. Jacka Tomkiewicza i dr Katarzyny Stabryły-Chudzio głos zabrali uczestnicy spotkania. Seminarium miało przybliżyć opinie osób ze świata nauki i praktyki gospodarczej na temat bieżących i przyszłych procesów zachodzących w polityce makroekonomicznej w kraju i na świecie. Zwracano uwagę na konsekwencje niskich lub wręcz ujemnych stóp procentowych dla gospodarki z uwzględnieniem różnych grup podmiotów, a także zjawisk inflacyjnych. Zastanawiano się również nad skutkami skupowania skarbowych instrumentów finansowych przez banki centralne, oraz próbowano określić wpływ rządowych programów pomocowych na stan finansów publicznych biorąc pod uwagę powiększający się w wielu państwach deficyt budżetowy i dług publiczny. Wyrażono zaniepokojenie brakiem wyraźnych informacji ze strony Komisji Europejskiej o warunkach powrotu do procedur Semestru europejskiego po tym, jak podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu reguł Paktu Stabilności i Wzrostu (wprowadzenie tzw. klauzuli wyjścia – escape clause) oraz zatwierdzono specjalną pomoc publiczną dla przedsiębiorstw borykających się z problemami w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem. Zbyt wczesne usunięcie środków pomocowych mogłoby wywołać kolejną falę kryzysu i wymagać dalszych ograniczeń, jednocześnie zbyt długie przekazywanie środków wsparcia mogłoby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Kolejne seminaria z cyklu Konkretnie o ekonomii odbędą się w marcu i maju bieżącego roku, na które już serdecznie Państwa zapraszamy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

 

Katarzyna Stabryła-Chudzio

Plakat


11  grudnia 2020 r.

Prof. UEK dr hab. Anna Moździerz została laureatką VII edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za najlepszą pracę habilitacyjną z zakresu nauk ekonomicznych!

Nagrodzona praca habilitacyjna nosi tytuł Paradygmat deficytów bliźniaczych a doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

To kolejna prestiżowa nagroda za tę monografię. W 2019 r. prof. UEK dr hab. Anna Moździerz otrzymała Nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. Edwarda Lipińskiego za pracę wnoszącą nowe wartości do dorobku nauk ekonomicznych.

Celem konkursu organizowanego przez jest rozwijanie polskiej myśli ekonomicznej oraz zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego tematyką makroekonomii oraz finansów, a w szczególności polityki pieniężnej i rynków finansowych.

W konkursie mogli wziąć udział autorzy prac habilitacyjnych z zakresu nauk ekonomicznych, którzy uzyskali stopień naukowy doktora habilitowanego od 1.01.2018 r. do 31.12.2019 r.

Wyniki konkursu ogłoszono 11 grudnia 2020 r.

VII edycja Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP była objęta patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie NBP: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/konkursy/2020/doktorska-i-habilitacyjna/main.html


11 grudnia 2020 r.

Nagroda Prezesa NBP dla Pani mgr Dominiki Mielczarek-Kurekza autorki pracy magisterskiej 

Pani mgr Dominika Mielczarek-Kurek, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Finansów i Prawa, otrzymała III nagrodę w XIII edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za najlepszą pracę magisterską z zakresu nauk ekonomicznych. Nagrodzona praca pt. Zmiana w nastawieniu do oszczędzania pomiędzy pokoleniami X, Y oraz Z, została napisana w Katedrze Finansów i Polityki Finansowej pod kierunkiem naukowym dr Katarzyny Mikołajczyk. Gratulujemy!

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/konkursy/2020/magisterska/main.html


29 listopada  2020 r.

Debata: „GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?”.

Prof. UEK dr hab. Anna Moździerz – Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kierownik Katedry Finansów i Polityki Finansowej w dniu 26 listopada 2020 r. wzięła udział w debacie zatytułowanej: „GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?”.

Debata była drugą z cyklu debat „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030”. Pomysłodawcą i organizatorem debat jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ze współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Dyskusja dotyczyła wpływu pandemii na gospodarkę w wymiarze krajowym i lokalnym. Wśród poruszanych wątków znalazły się: równowaga między gospodarka a medycyną, rządowe strategie rozwoju kraju, rozwój instytucji publicznych, postpandemiczna perspektywa dla Krakowa, którego filarami rozwoju były branże turystyki zagranicznej i międzynarodowych usług biznesowych.

Gospodarzem spotkania i moderatorem był prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Debatę poprowadził red. Zbigniew Bartuś – publicysta „Dziennika Polskiego” i mediów Polska Press Grupy.

W roli panelistów wystąpili również:

  • prof. UE dr hab. Robert Tomanek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
  • prof. dr hab. med. Andrzej Matyja – Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • Piotr Ziętara – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
  • Paweł Suliński – Senior Director, GBS Transformation Lead, Hitachi Vantara

Nagranie z debaty dostępne jest pod adresem: https://www.facebook.com/watch/?v=2900156523541129


29 listopada  2020 r.

Prof. dr hab. Stanisław Owsiak i magister Radosław Ślusarczyk wyróżnieni przez Ministra Edukacji Narodowej

W związku z sukcesami reprezentacji Polski młodych ekonomistów na III Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej dwaj pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie otrzymali od Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego listy gratulacyjne.

W dniach 7-13 września br. odbyła się III Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna (MOE), w ramach której o tytuł najlepszego młodego ekonomisty rywalizowała młodzież szkół średnich z całego globu. Funkcję gospodarcza zawodów pełniła stolica Kazachstanu, Nursułtan. Ze względów na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 odbyła się ona w formule zdalnej. Wzięło w niej udział 130 uczniów szkół średnich z 29 państwa. Tradycyjnie MOE składa się z trzech części: 1. Podstawy finansów; 2. Ekonomia; 3. Business case.  W zawodach Polskę reprezentowali finaliści XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej:

  1. Maksymilian Mucha z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Nałkowskiej w Krakowie
  2. Jakub Łaszkowski z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Poznaniu
  3. Mateusz Gil z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Lublinie
  4. Michał Przybyło z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie
  5. Piotr Kaczyński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie

Team Leaderami reprezentacji Polski byli pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: Prof. dr hab. Stanisław Owsiak (Instytut Finansów) oraz mgr Radosław Ślusarczyk (Instytut Finansów). Funkcję koordynatora polskiej drużyny pełni mgr Radosław Ślusarczyk. Dodatkowo, Prof. dr hab. Stanisław Owsiak jest członkiem International Board – organu statutowego Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej. W trakcie zawodów III Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej zarówno Prof. Stanisław Owsiak, jak i mgr Radosław Ślusarczyk pełnili funkcję członków jury (w części Business Case).

Zawody III Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej zakończyły się dużym sukcesem polskiej reprezentacji. W indywidualnej klasyfikacji generalnej medale zdobyli:

  1. Jakub Łaszkowski – medal złoty
  2. Mateusz Gil – medal srebrny
  3. Maksymilian Mucha – medal srebrny
  4. Piotr Kaczyński – medal brązowy

Co więcej, Jakub Łaszkowski został nagrodzony tytułem “Best in Economics”, a uzyskany przez niego wynik z części “Ekonomia” był najwyższy wśród uczestników III MOE (ex aequo z Alexandrem Lutsenką, Rosja).

W generalnej klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Brazylia. Podium uzupełniły reprezentacje Indonezji (srebrny medal) i Rosji (brązowy medal). Reprezentacja Polski w klasyfikacji generalnej zajęła 7. miejsce (awans o 3 pozycje w porównaniu z II MOE). Nasza drużyna uplasowała się również na wysokim, 4. miejscu, w części “Finanse” (za Kanadą, Indonezją i Nową Zelandią)

Sukces młodych polskich ekonomistów na arenie międzynarodowej oraz wkład pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w jego osiągnięcie zostały zauważone przez Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego. Prof. dr hab. Stanisław Owsiak i magister Radosław Ślusarczyk otrzymali imienne listy gratulacyjne.

Co więcej, w dniach 18-20 listopada br. odbyła się Europejska Olimpiada Ekonomiczna. Funkcję gospodarza zawodów pełniły Węgry. Patronat nad Olimpiadą objął laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Thomas J. Sargent (William R. Berkley Professor of Economics and Business at the New York University). Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 odbyła się ona w formule zdalnej. W finałowej rundzie zmagań wzięło udział 20 uczniów szkół średnich. Tradycyjnie zawody składały się z części pisemnej i ustnej. Reprezentacja Polski przystąpiła do nich w składzie takim samym, jak w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej.

Finał Europejskiej Olimpiady Ekonomicznej zakończyły się dużym sukcesem polskiej reprezentacji. Aż dwóch naszych reprezentantów znalazło się na podium zawodów, byli to: Jakub Łaszkowski (2. miejsce) oraz Mateusz Gil (3. miejsce). Wysokie pozycje zajęli również Maksymilian Mucha (5. miejsce) oraz Piotr Kaczyński (9. miejsce). Najlepszym młodym ekonomistą okazał się Otakar Kořínek z Czech

Należy dodać, że członkami Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (działającym przy Polskim Towarzystwie Ekonomiczne) są również następujący pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: Prof. UEK dr hab. Anna Moździerz (Instytut Finansów), dr Ryszard Kowalski (Instytut Ekonomii) oraz dr Grzegorz Wałęga (Instytut Ekonomii).

List gratulacyjny Ministra Dariusz Piontkowskiego dla Prof. Stanisława Owsiaka

List gratulacyjny Ministra Dariusz Piontkowskiego dla    mgr Radosława Ślusarczyka


25 listopada  2020 r.

Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa dr hab. Anna Moździerz, prof. UEK zaprasza na debatę pt.  GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?

Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa dr hab. Anna Moździerz, prof. UEK zaprasza na debatę pt. GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?
w  czwartek26 listopada 2020 r. o godz. 16.30 w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

 

Udział w niej wezmą:

– prof. Robert Tomanek – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
– prof. Andrzej Matyja – Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
– Piotr Ziętara – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
– Paweł Suliński – Senior Director, GBS Transformation Lead, Hitachi Vantara
– prof. Anna Moździerz – Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Prowadzący: red. Zbigniew Bartuś – Publicysta „Dziennika Polskiego” i mediów Polska Press Grupy
Wprowadzenie do debaty i komentarz – prof. Stanisław Mazur, rektor UEK

Debata transmitowana będzie online na kanale YT Uczelni.
Podaję również bezpośredni link do debaty:
https://youtu.be/gpIXWsEaUkU

Przed spotkaniem, wśród użytkowników internetu, przeprowadzona zostanie ankieta, której wyniki zostaną zaprezentowane podczas debaty.

Link do ankiety: https://forms.gle/V1cqdVr4m4bQZzcm7
Zachęcamy do jej  wypełnienia!


24 listopada  2020 r.

Rozmowa    z kierownikiem Katedry Finansów i Polityki Finansowej w Radiu Kraków

W Radio Kraków 24 listopada 2020 r. została wyemitowana rozmowa  z prof. UEK dr hab. Anna Moździerz (Dziekanem Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa UEK, Kierownikiem  Katedry Finansów i Polityki Finansowej). Rozmowa dotyczyła polityki fiskalnej w okresie pandemii COVID’19.

Z wywiadem można się zapoznać na stronie Radio Kraków.

 

 

 


17 października 2020 r.

Inauguracja studiów podyplomowych dla pracowników Resortu Finansów

IMG_20201017_083255.jpg

Miło nam poinformować, że 17 października br. odbyła się uroczysta inauguracja prestiżowego kierunku studiów podyplomowych „Rachunkowość finansowa, zarządcza i sprawozdawczość finansowa”. Studia te są organizowane dla pracowników Resortu Finansów przez Katedrę Finansów i Polityki Finansowej w ramach zamówienia publicznego Krajowej Szkoły Skarbowości w Warszawie. W uroczystości inauguracji uczestniczyli m.in.: Prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur (Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie); prof. UEK dr hab. Anna Moździerz (Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa UEK, Kierownik Studiów Podyplomowych); Pani Anna Orchowska (Dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości w Warszawie); dr Danuta Krzywda (Katedra Rachunkowości Finansowej UEK) oraz mgr Radosław Ślusarczyk (Katedra Finansów i Polityki Finansowej UEK, opiekun kierunku).

Inauguracja miała formułę hybrydową. Z przedstawicielami Uczelni zgromadzonymi w sali Muzeum UEK pozostali uczestnicy inauguracji połączyli się przy wykorzystaniu platformy ZOOM. Wykład inauguracyjny nt. „Współczesna rachunkowość – problemy i płaszczyzny rozważań” wygłosiła Pani Doktor Danuta Krzywda.

Zdjęcia Radosław Ślusarczyk