Kontrast

Bankowość inwestycyjna, korporacyjna i cyfrowa – specjalność I stopień

Bankowość inwestycyjna, korporacyjna i cyfrowa (BIKC) to nowa specjalność na studiach I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) na Kierunku Finanse i Rachunkowość (FiR) oferowana wspólnie przez Katedrę Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego oraz Katedrę Rynków Finansowych. Jej utworzenie w 2021 r. jest odpowiedzią na zmiany ewolucyjne zachodzące w otoczeniu funkcjonowania banków i rynków finansowych oraz wynikającą z tego faktu konieczność dostosowania procesu i efektów kształcenia do nowych wyzwań i potrzeb instytucji publicznych i prywatnych sektora finansowego oraz podmiotów sfery realnej gospodarki.

Program specjalności:
Rozwija i pogłębia wiedzę oraz umiejętności z zakresu funkcjonowania rynków, instrumentów i instytucji finansowych (w szczególności banków inwestycyjnych i korporacyjnych) oraz przeprowadzania złożonych analiz inwestycyjnych, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych metod komputerowych. Program obejmuje swym zakresem także firmy FinTech i nowe technologie w bankowości, elementy zarządzania ryzykiem w działalności bankowej oraz problematykę zachowań etycznych i standardów profesjonalnych w bankowości i finansach.

Do kogo kierujemy ofertę specjalności:
Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych  I stopnia na kierunku FiR

Atuty specjalności:
Proponowany program specjalności jest w pełni dostosowany do wymogów CFA (poziom I), jednego z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnie uznawanych w skali międzynarodowej certyfikatów zawodowych o profilu finansowym. Po uzyskaniu akredytacji CFA Institute (co jest w trakcie procedowania), studenci będą mieć możliwość otrzymania stypendiów, uprawniających do nieodpłatnego przystąpienia do egzaminów CFA.

Program specjalności obejmuje następujące przedmioty:

  • Zachowania etyczne i standardy profesjonalne w bankowości i finansach,
  • Metody obliczeniowe w finansach,
  • Zarządzanie ryzykiem  bankowym,
  • Zarządzanie inwestycjami,
  • Międzynarodowe rynki finansowe: aspekty ekonomiczne i regulacyjne,
  • Firmy FinTech i nowe technologie w bankowości,
  • Instrumenty dłużne i pochodne.

Jak wybrać specjalność?
Wybór specjalności na studiach odbywa się poprzez Dziekanat Instytutu Finansów (Budynek Główny). Informację o terminach zapisów na specjalności można także sprawdzić w systemie USOS po zalogowaniu się na swoje konto studenta.

Perspektywy zawodowe:
Absolwenci specjalności są przygotowani do pracy: w bankach oraz innych instytucjach finansowych (tj. fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, towarzystwa ubezpieczeniowe) , w domach maklerskich oraz  firmach konsultingowych w działach finansowych oraz zarządzających ryzykiem przedsiębiorstw niefinansowych.