W dniu 28 czerwca 2017 r. podpisany został list intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Bankiem Pocztowym w sprawie realizacji projektu “Własnościowe dla Rodziny 500+” w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego DIALOG. Projekt przygotowywany jest z myślą o rodzinach – beneficjentach programu 500+.
Opis programu „Własnościowe dla Rodziny 500+”
Głównym celem programu zgłoszonego przez Prof. Mariusza Andrzejewskiego jest przekierowanie części strumienia pieniężnego wydawanego w programie 500+ z wydatków konsumpcyjnych na wydatki inwestycyjne (mieszkaniowe). Po roku bardzo dobrego działania programu 500+, który pozwolił już Polakom zaspokoić ich podstawowe potrzeby, w wielu Rodzinach 500+ dyskutuje się o możliwości długoterminowego, korzystnego zainwestowania tych środków, a własne mieszkanie jest największą potrzebą każdej rodziny.
W założeniach, program ma umożliwić rodzinom z minimum trójką dzieci na zakup własnego nowego mieszkania, dostępnego na rynku pierwotnym, poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego w dowolnym banku komercyjnym, który będzie później spłacany bezpośrednio ze środków przyznanych danej rodzinie w ramach programu 500+, poprzez wprowadzenie mechanizmu cesji. Program wymaga współpracy banku komercyjnego z deweloperem, u którego Rodzina 500+ wybierze sobie mieszkanie i będzie chciała nabyć je w ramach przyznanego jej, preferencyjnego kredytu hipotecznego. Ryzyko spłaty kredytu ma być prawie całkowicie przeniesione z Rodziny 500+ na stronę rządową, gdyż w wyniku cesji środków pieniężnych to rząd będzie bezpośrednio spłacał raty kredytu. Z tego względu zalecać się będzie oprocentowanie stałe, np. na poziomie do 4%, a dodatkowo możliwe jest wystawienie gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W przypadku oprocentowania zmiennego program zakłada ograniczenia jego wielkości od 2% – 7%, co do marży do 2%. Wielkość oprocentowania będzie elementem wprowadzającym konkurencję pomiędzy bankami. Umowy kredytowe powinny być częściowo wystandaryzowane, bez „pułapek” i „haczyków” dla Rodzin 500+.
Poprzez zwiększoną akcję kredytową na cele mieszkaniowe planowany jest istotny wzrost dynamiki PKB – dodatkowo ok. 2,7%. Program ma przyczynić się do wzrostu dzietności. Rodzina wielodzietna powinna stać się „najmodniejszym” modelem rodziny w naszym kraju, której Państwo już na starcie daje możliwość zakupu własnego, nowego mieszkania. Program może przyczynić się do powrotu Polaków z emigracji. Program powinien być także dostępny dla rodzin repatriantów, które zechcą powrócić do Polski z kresów wschodnich II Rzeczypospolitej.
Propozycja niniejsza wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkaniowym rodzin wielodzietnych i przy pozytywnym udziale sektora bankowego, daje możliwość zrównoważonego rozwoju sektora budownictwa mieszkaniowego, który ponownie powinien stać się kołem zamachowym dla rozwoju naszej gospodarki.