Kontrast

Poniżej krótki przewodnik po wybranych zbiorach naukowych dostępnych on-line, mogących służyć pomocą w kształceniu zdalnym.

DO POBRANIA (naciśnij).

 

Krótki przewodnik po wybranych zbiorach naukowych dostępnych on-line, mogących służyć pomocą w kształceniu zdalnym.

 

1.Zdalny dostęp do baz danych oferowanych przez  Bibliotekę Główną:

w zakładce Bazy Danych https://kangur.uek.krakow.pl/?q=pl/zbiory/bazy-danych ,

 

 

  • wyjątkiem w zakresie korzystania zdalnego z zasobów baz danych są bazy EMIS i ORBIS.

Baza EMIS dostępna jest zdalnie jedynie dla pracowników, nie jest dostępna w tej formie dla studentów, nie zezwala na to, już od kilku lat, sam wydawca.

Baza ORBIS dostępna jest tylko dla uprawnionych pracowników.

Można rozszerzyć ich krąg w razie takiej potrzeby. W tym celu należy wejść na https://kangur.uek.krakow.pl/?q=pl/zbiory/bazy-danych , wyszukać bazę i kliknąć na podany tam e-mail, który zawiera więcej informacji na  temat, jak uzyskać zdalny dostęp.

 

Podsumowując, w zdanym dostępie, w ramach  baz danych (stan na 31 grudnia 2019 r), znajduje się   285 955 tytułów książek elektronicznych  oraz  28 079 tytułów czasopism elektronicznych.

W ogólnej liczbie książek elektronicznych, 10 609 tytułów dostępnych jest w ramach bazy ACM Digital Library, 196 665 tytułów w ramach bazy EBSCO (w zdecydowanej większości w jęz. angielskim), 3 267 eksiążki  (w jęz. polskim) w bazie IBUK Libra, 39 eksiążek w Inforlex (w jęz. polskim), 15 430 w OECD Library, 2 515 w Science Direct, w Springer 46 601 tytułów, w Legalisie 2 006 eksiążek (w jęz. polskim) z dziedziny prawa, w bazie LEX 6 556 eksiążęk również o tematyce prawnej (w jęz. polskim) i bazie Wiley 2 450 tytułów.

  1. Zasoby bazy DOROBEK, BazEkon, Repozytorium:
  • baza DOROBEK https://bazybg.uek.krakow.pl/dorobek/ – część publikacji autorstwa pracowników  UEK   dostępna jest  w pełnym tekście (każdorazowo pracownicy wyrazili zgodę na taką formę upublicznienia).

 

  • BazEkon https://bazekon.uek.krakow.pl/ – informacja ze strony: „ W bazie znajdują się opisy bibliograficzne artykułów z periodyków naukowych i gospodarczych, naukowych serii wydawniczych uczelni ekonomicznych, wydziałów ekonomicznych i wydziałów zarządzania uniwersytetów, a także instytucji naukowych, również pozarządowych. Niektóre artykuły
    w bazie BazEkon dostępne są w pełnym tekście.”
    Wystarczy tylko zaznaczyć w bazie pozycje pełnotekstowe, klikając na stosowne okienko.
  • Repozytorium https://r.uek.krakow.pl/ zawiera publikacje autorstwa  pracowników Uczelni. Wszystkie zamieszczone w nim pozycje dostępne są w pełnym tekście.

Większość polskich uczelni   posiada już aktualnie  swoje repozytoria instytucjonalne, które  stanowią   duże zbiory dokumentów naukowych dostępnych on-line. W tym celu należy jedynie wejść na strony internetowe konkretnych biblioteki uczelnianych i przejrzeć zasoby repozytorów. Przykład: repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolekcja Nauki Społeczne https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/2801https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/2802 – Nauki Ścisłe, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/2804 – Nauki Techniczne.

Polecamy również Agregator CeON  https://www.buw.uw.edu.pl/zasoby-online/repozytoria/  lub bezpośrednio http://agregator.ceon.pl/ ,stanowiący wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów. Umożliwia ich przeszukiwanie.

  1. Centrum Dokumentacji Europejskiej w ramach zakładki Kolekcje Specjalne na stronie internetowej BG https://bg.uek.krakow.pl/biblioteka/cde/index.php/pl/

W ramach  bazy dostępnych jest wiele linków do zasobów elektronicznych Komisji Europejskiej.

  1. Udostępnienie studentom zasobów Czytelni Sesyjnej, w terminie od 18 marca do odwołania. https://login.han.uek.krakow.pl/login/login.html
  2. Blog Kangur – jak skutecznie szukać informacji w bazach dostępnych w Bibliotece Głównej UEK https://bg.uek.krakow.pl/blog/

To blog prowadzony w całości przez pracownika Oddziału Informacji I Dokumentacji BG. Jest  przewodnikiem po zasobach poszczególnych baz danych, i co jest godne podkreślenia, napisanym świetnym, przystępnym  językiem. Warto się z nim zapoznać.

Inne pomocne źródła

  1. 6. Baza ACADEMICA tworzona przez Bibliotekę Narodową.

Dostępna w ramach zakładki Bazy danych na stronie BG https://bg.uek.krakow.pl/?q=pl/zbiory/bazy-danych lub bezpośrednio https://academica.edu.pl/

„Academica udostępnia zasoby cyfrowe, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Udostępniamy 3 179 803 dokumenty. Wszyscy użytkownicy na stronie http://academica.edu.pl bez konieczności logowania się mogą przeglądać katalog
i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach (oznaczone zieloną kropką)”. – to informacje ze strony bazy.

  1. Federacja Bibliotek Cyfrowych

Dostępna poprzez stronę internetową BG, zakładka Katalog https://kataloguek.cyfronet.pl/search/query?term_1&theme=uek lub bezpośrednio https://fbc.pionier.net.pl/ . Zawiera zbiory polskich instytucji kultury on-line. Aktualnie liczy ponad 6,7 mln obiektów.

  1. Cyfrowa Biblioteka POLONA

Dostępna poprzez stronę  Biblioteki Głównej, zakładka Katalog https://kataloguek.cyfronet.pl/search/query?term_1&theme=uek lub bezpośrednio https://polona.pl/. To aktualnie ponad 3mln dostępnych obiektów.