Kontrast

Badania naukowe

Badania statutowe
2015 – Mikro i makroekonomiczne uwarunkowania rynków finansowych – część II

2014 – Mikro i makroekonomiczne uwarunkowania rynków finansowych – część I

2013 – Rynki wschodzące a nowe tendencje w gospodarce globalnej – część II

2012 – Rynki wschodzące a nowe tendencje w gospodarce globalnej – część I

Granty naukowe
NCN Grant N N113 308338 3083/B/H03/2010/38                 lata: 2010-2013

Efektywność polskiego rynku kapitałowego i racjonalność polskich inwestorów

1H02C11227 KBN       lata: 2004-2007

Efektywność informacyjna polskiego rynku kapitałowego i racjonalność ekonomiczna jego uczestników

Badania naukowe prowadzone w ramach grantów można podzielić na 6 grup tematycznych:

badania dotyczące słabej efektywności polskiego rynku kapitałowego, badania dotyczące pół- silnej efektywności polskiego rynku kapitałowego, badania dotyczące silnej efektywności polskiego rynku kapitałowego oraz badania metod inwestowania funduszy inwestycyjnych na polskim rynku, empiryczne testy wybranych modeli wyceny aktywów kapitałowych oraz teorii portfelowych, badania dotyczące postępowania inwestorów indywidualnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, badania dotyczące polskiego rynku instrumentów dłużnych.

Badania obejmowały zarówno empiryczną weryfikację hipotez o efektywności informacyjnej rynku (w jej wszystkich formach: silnej, pół-silnej oraz słabej), empiryczną analizę obserwowanych stóp zwrotów z zastosowaniem zaawansowanych metod ekonometrycznych  i statystycznych oraz analizę obserwowanych zachowań inwestorów, w tym inwestorów profesjonalnych w oparciu o teorie ekonomiczne i w ujęciu behawioralnym.

1H02C03218        lata: 2000-2002

Informational Efficiency of Financial Markets in Poland,  KBN State Committee for Scientific Research Grant

W trakcie prowadzonych w ramach grantu badań w sposób systematyczny analizowano  efektywność informacyjną polskiego rynku akcji oraz rynku walutowego. Rezultaty pozwalają na stwierdzenie, że na polskim rynku kapitałowym nie ma rażących nieefektywności. Należy jednak podkreślić, że w trakcie badań zidentyfikowano wiele anomalii (takich jak np. efekty kapitalizacji i P/E, zjawisko kontynuacji krótkookresowych stóp zwrotu z akcji itp.), które występują również na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Stwierdzono również, iż analiza techniczna nie pozwala w polskich warunkach na generowanie systematycznych ponadprzeciętnych zysków, co również zostało pokazane na innych rynkach kapitałowych.

 Monografie
Efektywność giełdowego rynku akcji w Polsce z perspektywy dwudziestolecia pod redakcją Jana Czekaja

Autorzy poszczególnych rozdziałów: Jan Czekaj, Marcin Czupryna, Michał Grotowski, Elżbieta Kubińska, Grzegorz Prosowicz, Małgorzata Snarska, Janusz Żarnowski

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2014

W książce – będącej efektem badań przeprowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – przedstawiono się kształtowanie się efektywności informacyjnej giełdowego rynku akcji w Polsce. Autorzy skupili uwagę na: ekonomicznych i prawnych uwarunkowaniach funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie; istocie efektywności informacyjnej giełdowego rynku akcji; słabej, półsilnej i silnej efektywności informacyjnej tego rynku w Polsce; racjonalności postępowania inwestorów giełdowych.

Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów uczelni i kierunków ekonomicznych, a także inwestorów i analityków giełdowych, publicystów ekonomicznych.

Finanse w rozwoju gospodarczym i społecznym pod redakcją Jana Czekaja i Stanisława Owsiaka

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2014

Autorzy książki przedstawili związki i zależności między sferą finansów a sferą realną gospodarki. Poszczególne rozdziały dotyczą polityki finansowej, rynków finansowych, instytucji finansowych, finansów przedsiębiorstw, różnych rodzajów ryzyka. Książka jest przeznaczona dla teoretyków i praktyków finansów.

Rynki, instrumenty i instytucje finansowe pod redakcją Jana Czekaja

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008

Podręcznik zawiera kompletny wykład o rynku finansowym – jego mechanizmach, instrumentach, uczestnikach i ich wzajemnych relacjach. Lektura pierwszych części umożliwia wyrobienie sobie syntetycznego obrazu rynku finansowego, potem Autorzy przechodzą do przykładów, w ostatnich fragmentach podejmują – sprawiającą studentom największe trudności – problematykę wyceny instrumentów finansowych, od akcji i obligacji do instrumentów pochodnych. Książka zawiera szczegółowe dane liczbowe dotyczące polskiego rynku finansowego, zarówno w przekroju rynków, instrumentów, jak i instytucji finansowych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono wykaz najważniejszych terminów, pytania kontrolne i zadania (tam, gdzie jest to uzasadnione).

Efektywność giełdowego rynku akcji w Polsce z perspektywy dziesięciolecia,  Jan Czekaj, Mirosław Woś, Janusz Żarnowski

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001

Książka stanowi rezultat kilkuletnich badań efektywności polskiego rynku akcji prowadzonych przez specjalistów z dziedziny współczesnej teorii inwestowania. Dzięki ich pracy powstała najbardziej kompletna na naszym rynku wydawniczym publikacja analizująca możliwości osiągnięcia na polskiej giełdzie ponadprzeciętnych zysków dzięki informacjom publicznym i niepublicznym: notowaniom akcji, danym fundamentalnym i wiadomościom poufnym.