Kontrast

Publikacje naukowe

 

Nowa książka dr Katarzyny Stabryły-Chudzio: Kształtowanie europejskiej wartości dodanej w kontekście ponadnarodowych dóbr publicznych

Katarzyny Stabryły-Chudzio: Kształtowanie europejskiej wartości dodanej w kontekście ponadnarodowych dóbr publicznych, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne S.A., Warszawa 2022

 

W niniejszej publikacji, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, przedstawiono zjawisko europejskiej wartości dodanej wybranych działań finansowanych z budżetu UE. Należy zauważyć, że pojęcie europejskiej wartości dodanej stanowi kluczowe zagadnienie z punktu widzenia członkostwa w Unii Europejskiej. W efekcie temat, który nie traci na aktualności pojawia się zazwyczaj w szerszym zakresie w aspekcie akcesji nowych członków, tworzenia wieloletnich ram finansowych na kolejne lata, czy w obliczu kryzysów społeczno-gospodarczych, jakie dotykają poszczególne państwa, Unię jako organizację, czy też występują w skali globalnej.

Ze względu na trudności pomiarowe europejska wartość dodana zostaje poddana wielu analizom z różnych punktów widzenia i przy użyciu różnorodnych metod badawczych, dlatego wyniki badań są trudne do porównania. W ostatnim dziesięcioleciu naukowcy zatrudnieni przez instytucje unijne, głównie Parlament Europejski, odwrócili podejście do kwestii wartości dodanej UE stosując pojęcie „kosztu braku Europy” (cost of non-Europe), co stanowi interesującą alternatywę do dotychczasowych badań i każe postawić pytanie, jak wyglądałyby gospodarki i społeczeństwa państw członkowskich UE, gdyby nie należały do tej organizacji.

W wielu pozycjach literaturowych pojawia się kwestia oceny ilościowej i jakościowej polityki spójności i jej wpływu na wybrane regiony Unii Europejskiej, ale kontekst dóbr publicznych w przestrzeni ponadnarodowej i europejskiej wartości dodanej stanowi jedynie wycinek prowadzonych rozważań. W dorobku zagranicznym problem ponadarowych dóbr publicznych został szeroko opisany, jednak niewiele wspomina się o dobrach publicznych w kontekście Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, a pojęcie europejskiej wartości dodanej jest opisywane głównie pod względem jakościowym.

Autorka publikacji podjęła próbę zbadania, czy budżet Unii Europejskiej stwarza dogodne warunki dla integracji społeczno-gospodarczej z punktu widzenia europejskiej wartości dodanej i jakie są tego skutki dla państw członkowskich Unii Europejskiej w kontekście wzrostu gospodarczego i rozwoju społeczno-gospodarczego.

Monografia polecana jest naukowcom, dydaktykom, słuchaczom studiów z zakresu ekonomii, finansów publicznych, administracji i prawa międzynarodowego, przedstawicielom instytucji sektora publicznego oraz analitykom bieżącej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

 

 

Real Estate Investment Trust na świecie. Implikacje dla Polski

Renata Papież

NOiK “Dom Organizatora”

Toruń 2021

W monografii poświęconej Real Estate Investment Trust jako formie pośrednictwa finansowo-inwestycyjnego na rynku nieruchomości, Autorka położyła nacisk na analizę instytucjonalną REIT w otoczeniu rynkowym. Osią rozważań jest REIT w ujęciu prawnym i funkcjonalnym. W ujęciu prawnym, REIT jako instytucja wspólnego inwestowania występując w państwach o różnych systemach prawnych, może przyjąć postać trustu w powiernictwie systemu prawa precedensowego oraz spółki akcyjnej lub funduszu inwestycyjnego w systemie prawa stanowionego (cywilnego). Na przykładach ustawodawstwa Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Autorka omówiła model instytucjonalny REIT w warunkach prawa precedensowego, natomiast model REIT w warunkach prawa stanowionego przedstawiony został na przykładzie Niemiec. W ujęciu funkcjonalnym, analizie poddany został proces realizacji strategii inwestycyjnych przez majątkowe REIT. Wszystkie strategie łączy proces equityzacji, którego istota polega na zamianie udziałów w puli nieruchomości na własnościowe papiery wartościowe. Ponadto ujęcie to pozwoliło wykazać, iż rozszerzający się zakres działania REIT wpłynął na otoczenie, w którym dokonała się zmiana instytucjonalna – rozwinął się rynek Facility Management.

 

 

EUROPEAN UNION FINANCIAL INSTRUMENTS. SELECTED ISSUES

Katarzyna Stabryła-Chudzio, Arkadiusz Mroczek

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kraków 2020

Głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy budżet Unii Europejskiej stwarza dogodne warunki dla integracji społeczno-gospodarczej i jakie są tego konsekwencje dla państw członkowskich Unii Europejskiej. W trakcie zajęć studenci będą omawiać główne punkty obecnej debaty na temat reformy budżetu UE oraz argumenty na temat kierunku, w jakim mógłby ewoluować budżet UE, podkreślając dobre i złe strony ewentualnych zmian, do czego podstawą będzie podręcznik. Zmiany te dotyczą obu stron budżetu ogólnego. Reformy po stronie dochodów są związane z wprowadzeniem europejskich podatków. Dyskusja na temat strony wydatków dotyczy wielkości budżetu UE i niektórych zmian w strukturze budżetu, które mogłyby uwzględniać perspektywy globalizacji i rozwoju UE.

W podręczniku zostały zastosowane metody opisowe, wyjaśnienie pojęć, wykorzystanie danych statystycznych i studium przypadku. Po każdym rozdziale pojawiają się pytania, problemy do rozwiązania lub zadania matematyczne. Bardzo ważną częścią podręcznika jest przedstawienie rodzajów funduszy unijnych oraz możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej.

Podręcznik służy do rozwijania umiejętności, samodzielnego proponowania przez studentów rozwiązania konkretnego problemu w obszarze funduszy unijnych. Dodatkowo zapewnia doskonalenie fachowej wiedzy w przygotowywaniu projektów unijnych.

 

 

Sektor bankowy w Polsce w warunkach zwiększonych obciążeń podatkowo-składkowych i wymogów kapitałowych lat 2015-2019

Redakcja naukowa Katarzyna Kochaniak

Wydawnictwo Poltext

Warszawa 2020

Monografia jest poświęcona obciążeniom podatkowo-składkowym oraz regulacjom kapitałowym, odnoszącym się do sektora bankowego w Polsce, w latach 2015-2019. Koszty podatku bankowego, składek na BFG, wpłat na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz wpłat na pokrycie kosztów nadzoru ponoszone były w badanym okresie na niespotykaną wcześniej skalę i negatywnie oddziaływały na funkcjonowanie banków. Ich skutki łagodziła jednak ogólnie dobra sytuacja kapitałowa podmiotów sektora.

W pracy scharakteryzowane zostały poszczególne obciążenia podatkowo-składkowe oraz zmiany zachodzące w wymogach kapitałowych dla banków. Ocenie poddano znaczenie największych obciążeń dla kształtowania działalności kredytowej w sektorze. Ponadto zweryfikowano siłę ich oddziaływania na rozwój i rentowność banków ogółem, uwzględniając przy tym konsekwencje gospodarcze. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły sformułować wnioski i rekomendacje dla sektora bankowego oraz instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie otoczenia regulacyjnego odnoszące się do rozwoju banków, w tym ich działalności kredytowej, a także rentowności, w nowych warunkach, współkształtowanych przez pandemię COVID-19.

Autorzy: Katarzyna Kochaniak, Katarzyna Mikołajczyk, Magdalena Ulrichs

 

 

Depozyty gospodarstw domowych jako źródło płynności instytucji kredytowych w krajach strefy euro. Spojrzenie pokryzysowe

Katarzyna Kochaniak

Wydawnictwo C.H. Beck

Warszawa 2018

Praca jest poświęcona depozytom gospodarstw domowych – ich roli w zakresie kształtowania płynności instytucji kredytowych w krajach strefy euro. W szczególności omówiono dostępność i stabilność depozytów oraz ich znaczenie dla sektorów instytucji kredytowych w okresie destabilizacji rynków finansowania. Ważną częścią publikacji jest zaprezentowana analiza pokryzysowych regulacji UE, odnoszących się do kwestii płynności instytucji kredytowych oraz depozytów detalicznych stanowiących jej źródło. W pracy poświęcono także uwagę dostępności alternatywnych dla depozytów źródeł finansowania instytucji kredytowych w warunkach ewoluującego kryzysu finansowego, a także rodzajów, skali i znaczenia niestandardowych form zasilania instytucji kredytowych w płynność i zasad ich świadczenia. Tło dla teoretycznych rozważań oraz prezentowanych wyników badań empirycznych stanowi m.in. analiza pojęcia instytucji kredytowej oraz charakterystyka sektorów instytucji kredytowych poszczególnych krajów strefy euro w okresie kryzysu finansowego.

 

 

Finanse publiczne. Teoria i praktyka

Stanisław Owsiak
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa 2017
Wydanie 3

Trzecie zmienione i uaktualnione wydanie uniwersalnego podręcznika, traktującego o finansach publicznych we współczesnej gospodarce rynkowej. Część pierwsza, teoretyczna, przedstawia w sposób usystematyzowany podstawową problematykę finansów publicznych. Część druga poświęcona jest finansom publicznym w Polsce w okresie przemian ustrojowych. Autor wprowadził zmiany przede wszystkim w części drugiej: zweryfikował i uaktualnił dane liczbowe dotyczące gospodarki oraz finansów publicznych w Polsce; dokonał oceny zmian jakościowych w sektorze finansów, jakie nastąpiły 1 stycznia 1999 roku, z punktu widzenia skutków dla finansów publicznych: zmiana ustroju finansów publicznych, czyli ich decentralizacja, zmiany w systemie zasilania jednostek samorządu terytorialnego, reforma ubezpieczeń społecznych (systemu emerytalno-rentowego oraz ubezpieczeń zdrowotnych); omówił trzy kluczowe dla finansów publicznych ustawy: konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej obowiązującą od września 1997 roku, ustawę o finansach publicznych obowiązującą od 1 stycznia 1999 roku, ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego obowiązującą od 1 stycznia 2004 roku; przedstawił też związki finansów publicznych z finansami Unii Europejskiej.

 

Finanse publiczne. Współczesne ujęcie

Stanisław Owsiak
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa 2017

Najnowsza i kompletna publikacja z zakresu finansów publicznych na polskim rynku. Książka przygotowana została na podstawie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika „Finanse publiczne. Teoria i praktyka” autorstwa prof. Stanisława Owsiaka. Autor w nowym podręczniku: zaprezentował aktualne trendy w nauce i praktyce finansów publicznych, takie jak: teoria dóbr publicznych, teoria wyboru publicznego, programowanie i planowanie budżetowe, budżet zadaniowy, metody analizy nierównowagi finansów publicznych, scharakteryzował funkcjonowanie systemu finansów publicznych w Polsce podbudowane danymi empirycznymi, uwzględnił najnowsze zmiany w systemie finansów publicznych na skutek kryzysu – rozważania są osadzone w prawnych i instytucjonalnych podstawach Unii Europejskiej takich jak: Semestr europejski, Pakt fiskalny, Europejski Mechanizm Stabilności. Ogromną zaletą podręcznika jest interdyscyplinarne ujęcie finansów publicznych – ekonomia, zarządzanie, prawo, socjologia, psychologia, nauki o polityce. Książka adresowana jest do studentów ekonomii, finansów, administracji i prawa studiów licencjackich i magisterskich, słuchaczy studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych. Ze względu na to, że publikacja zawiera wiele najnowszych refleksji teoretycznych, syntezę doświadczeń z finansami publicznymi w ostatnich dekadach, w tym latach kryzysu finansowego, powinna spotkać się z zainteresowaniem ekonomistów.

 

Polityka podatkowa krajów Unii Europejskiej wobec kryzysu finansowego

Red. naukowy Stanisław Owsiak
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
Warszawa 2016

Autorzy tego opracowania poddali krytycznej analizie i ocenie politykę podatkową prowadzoną przez kraje Unii Europejskiej. Wprawdzie polityka ta jest zróżnicowana, można jednak zauważyć pewne jej cechy wspólne dla wszystkich lub pewnych grup krajów. Autorzy scharakteryzowali cechy wspólne polityki podatkowej UE, różne modele podatkowe praktykowane w UE, zmiany w opodatkowaniu rynków finansowych związane z doświadczeniami płynącymi z kryzysu, politykę podatkową związaną z działalnością badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, dochody publiczne krajów UE wobec wahań koniunkturalnych oraz ocenę polityki podatkowej krajów UE.
Książka jest przeznaczona dla specjalistów zajmujących się podatkami, finansami publicznymi, makroekonomią, ekonomią międzynarodową.

.

.

.

.

Finanse

Stanisław Owsiak
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
Warszawa 2015

Podręcznik obejmuje wiedzę o organizacji i funkcjonowaniu finansów zarówno w ujęciu makro-, jak i mikroekonomicznym. Autor przedstawił m.in. istotę finansów i rozumienie tego pojęcia we współczesnej gospodarce, kategorie finansowe, główne teorie finansów, funkcje pieniądza w przeszłości i obecnie, podmioty systemu ekonomicznego w warunkach pieniężnych, krążenie pieniądza i dochodu w gospodarce, czynnik czasu w działalności gospodarczej i wartość pieniądza w czasie, oszczędności pieniężne i ich transformację w kapitał, system finansowy, politykę finansową, instrumenty finansowe, kryzysy finansowe, globalny system finansowy, strukturę finansową polskiej gospodarki.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków ekonomicznych.

 

 

 

 

 

Is it possible to establish a fiscal union within the EU?: Conclusions on the crisis

 Katarzyna Stabryła-Chudzio

LAP Lambert Academic Publishing

2015

Celem publikacji było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy Unia Europejska, a w szczególności pełnoprawni członkowie Unii Gospodarczej i Walutowej, mają zdolność wypracowania wspólnych rozwiązań prowadzących do procesu dalszej integracji. Jest to pytanie słuszne w kontekście widocznych różnic w poglądach wyrażanych przez zwykłych obywateli i unijnych polityków. Z jednej strony kraje znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej oczekują wsparcia ze strony innych państw członkowskich, utrzymując, że jest to obowiązek całej wspólnoty (odnosząc się do idei integracji); z drugiej strony stwierdzają, że spełnienie określonych wymogów w zamian za pomoc finansową podważa ich suwerenność państwową.

W pracy przedstawiono analizę dotychczasowych działań w obszarze konsolidacji fiskalnej UE oraz opisano teoretyczny format i zakres unii fiskalnej, możliwe funkcje wspólnych obligacji, skutki ich emisji (w kontekście rozłożenia ryzyka wśród emitentów i wpływu na dyscyplinę fiskalną) i wreszcie rolę procesów dezintegracyjnych w kontekście finansów publicznych.