Fundamentami rozwoju współczesnego biznesu są wiedza, przedsiębiorczość i innowacyjność. Specjalność Finanse innowacyjnego i odpowiedzialnego biznesu wpisuje się w nowe trendy związane z cyfryzacją, internetyzacją, neourbanizacją, a także z „Przemysłem 4.0” oraz „zieloną gospodarką”. Została przygotowana w oparciu o dorobek naukowy, a także doświadczenie praktyczne pracowników Katedry Finansów Rozwoju Zrównoważonego.
Specjalność pozwala pozyskać kompleksową wiedzę o sposobach finansowania nowoczesnego biznesu poprzez m.in. platformy crowdfundingowe, social trading, social lending. Uczy kreowania innowacji społecznych w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw. Kształtuje świadomość społeczną w duchu zrównoważonego rozwoju. Poruszane są także zagadnienia związane z wyzwaniami globalnego kryzysu klimatycznego w aspekcie modyfikacji zasad prowadzenia działalności gospodarczej.
W trakcie studiów na specjalności „Finanse innowacyjnego i odpowiedzialnego biznesu” student nabywa umiejętność budowania strategii finansowania nowatorskich przedsięwzięć biznesowych, stosowania nowoczesnych metod wyceny wartości przedsiębiorstw, korzystania z dostępnych instrumentów wsparcia ekoinnowacji oraz wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w organizacjach.
• Fundusze Unii Europejskiej w finansowaniu innowacyjnego i odpowiedzialnego biznesu
• Innowacje i Przemysł 4.0
• Instrumenty finansowe przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu
• Podatkowe uwarunkowania działalności gospodarczej
• Ryzyko środowiskowe i odpowiedzialność w biznesie
• Sektor finansowy dla innowacyjnego biznesu
• Strategia finansowania nowoczesnego biznesu
• Zarządzanie wartością i rozwojem organizacji
Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie studiowania na specjalności „Finanse innowacyjnego i odpowiedzialnego biznesu” stanowią przewagę na rynku pracy w aspekcie kreowania własnego miejsca pracy w nowoczesnym startupie lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Nasi Absolwenci ze względu na swoje specjalistyczne wykształcenie mogą zarządzać innowacyjnymi przedsiębiorstwami, być menadżerami zielonej transformacji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz międzynarodowych korporacjach. Mogą znaleźć zatrudnienie w urzędach administracji rządowej i samorządowej, publicznych instytucjach finansowych i w organizacjach non profit.