Czy nadchodzi rewolucja w podatkach?
11 maja 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom odbyło się seminarium naukowe pt. Czy nadchodzi rewolucja w podatkach? Spotkanie, w którym wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób otworzyła Pani dr hab. Anna Moździerz, prof. UEK (Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Pani Dziekan przywitała Uczestników seminarium i podziękowała Prelegentom za przejęcie zaproszenia. Seminarium prowadziła dr Katarzyna Stabryła-Chudzio (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Wprowadzenie przedstawił dr Jarosław Janecki (Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej), a komentarz wygłosił dr Paweł Dąbek (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie).
Spotkanie to było trzecim w ramach cyklu seminariów naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które są organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Po wystąpieniu dr Jarosława Janeckiego i dr Pawła Dąbka głos zabrali uczestnicy spotkania. Seminarium miało przybliżyć opinie osób ze świata nauki i praktyki gospodarczej na temat polityki podatkowej realizowanej w kraju, na poziomie Unii Europejskiej jak i na świecie. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na częste zmiany przepisów prawa podatkowego i w konsekwencji brak przejrzystości prawa podatkowego oraz niepewność źródeł tego prawa. Zastanawiano się również nad charakterem oraz celami wprowadzanych i proponowanych zmian w systemie podatkowym. Podkreślono także problem nieuczciwej konkurencji podatkowej pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na fakt, że globalizacja gospodarki i przenikanie się krajowych przepisów podatkowych w transakcjach międzynarodowych skutkuje powstaniem luk w prawie podatkowym, które są wykorzystywane przez międzynarodowe przedsiębiorstwa do minimalizowania obciążeń podatkowych. W tym kontekście dyskutowano o inicjatywnie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, tzw. BEPS (base erosion and profit shifting) czyli zapobieganiu szkodliwym praktykom podatkowym, która ma na celu wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej pozwalającej na całkowite uniknięcie bądź odroczenie w czasie obciążeń podatkowych. Podkreślano, że zmiany te mogą być początkiem rewolucji w podatkach, ale jednocześnie wskazano, że rewolucja ta na poziomie Unii Europejskiej nie będzie w pełni skuteczna ze względu na funkcjonowanie rajów podatkowych i naciski koncernów międzynarodowych. Rozważania uczestników seminarium dotyczyły również kierunków zmian w systemie podatkowym w Polsce. W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę wprowadzania zmian o charakterze ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym. Jednocześnie podkreślano potrzebę uproszczenia przepisów prawa podatkowego oraz zwrócenia większej uwagi na nowe podatki związane z ochroną środowiska, których wprowadzenie powinno wiązać się z zmniejszaniem dotychczasowych obciążeń podatkowych.
Kolejne seminarium z cyklu Konkretnie o ekonomii odbędzie się czerwcu bieżącego roku, na które już serdecznie Państwa zapraszamy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.